Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. entellektuel - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  entellektuel

  1) 2 saat boyunca ksten başka birşey düşünmeyi becerebilen insanoğlu..

  2) ksten in ne olduğu merak edip arama motorlarına giren kişi:)))))))

  3) kelimenin doğrusu tek ''l'' ile yazılır ve okunurentelektüel. bir tanım yapmak için gereken bilimsel disipline aykırı olmakla birlikte, entelektuel'in ne olduğundan çok ne olmadığı üzerinde durmak isterim. çünkü, entelektüel ve entelektüellik, toplumumuzdaki kavram kargaşasından en çok pay alan kavramlardandır.
  - çok sayıda bilgiye sahip olan değildir. ezberci inek
  - kendini çok şey biliyormuş gibi göstermek isteyen değildir. entel düzenbaz
  - bilgiçlik taslayıp etrafındakilere görece üstünlük sağlamaya çalışan değildir. ukala
  - barlarda, derneklerde ve diğer ilgili ortamlarda erdem pazarlayan değildir. fazilet füruş
  - pahalı lokantalarda yiyip 'marka' giyinip lüks yaşayan çoğu şeye burun kıvırıp kolay kolay beğenmeyen değildir. zengin elitist mirasyedi
  listeyi uzatmak pekala mümkün ve nerede duracağı da bilinmez. bir şeyi, ne olmadığından yola çıkarak tanımlamanın yanlışlığı da buradadır. böyle bir tanım asla bitmez; o da değil bu da değil diye devam edip gider...
  o halde nedir entelektuel, ne olmadığından değil de ne olduğundan yola çıkarsak, nasıl tanımlayabiliriz, belirleyici özelliği alameti farika nedir?
  bence entelektuel, bilimsel ve özgür düşünmeyi bilip yaşamına uygulayan, kendine özgü otantik sağlıklı fikir ve çözümler üretebilen/üreten kişidir.
  enetelektüel bir kişi, yukarıda ne olmadığına dair sayılan özelliklerden birine, birkaçına veya tamamına ve hatta sayılabilecek diğer olumlu - olumsuz niteliklere sahip olabilir. bu durum, kişinin entelektüel olduğunu veya olmadığını göstermez. bu nitelikler ve diğerleri kişinin entelektüel olup olmamasından bağımsızdır.
  entelektüel için belirleyici olan iki temel nitelik vardır:
  1. bilimsel ve özgür düşünce,
  2. kendine özgü sağlıklı fikir ve çözümler üretme...

  4) entellektüel=bir hayli gelişmiş mental yeteneğe sahip olan insan,kendi mantığıyla faydalı ve geçerli çözümler üretebilen insan.
  entel-dantel=türkiyede son yıllarda,özellikle çocuklar duymasın dizisiyle yaygınlaşan bir sözdür,benzetmedir,genellikle kocalar tarafından karılarına sarf edilir.entellektüel-dantellektüel böyle bişey de üretilebilir ayrıyetten.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük