Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. eski dost dusman olmaz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  eski dost dusman olmaz

  1) onceden dost olan kisilerin, herhangi bir sebeple ayrildiktan sonra birbirine dusmanlik yapamayacagini anlatan bir atasozu.

  2) butun genellemeler yanlistir

  3) quote
  atasözlerinin topu birden doğru değildir. atasözlerinin içinde öyleleri vardır ki, olanı değil, olması istenileni gösterirler. bu bakımdan, bu sözler içinde bir ozanca dilekten başka bir şey olmayanları boldur.
  "eski 'dost' düşman olmaz! sözü işte bunlardan biridir, bence. biz adamoğullarının ilk konuşmaya başladığımızdan son soluğumuzu verinceye kadar arayıp dileyip, özleyip bulamadığımız, daha doğrusu çok az bulduğumuz nesnelerden biri de dosttur, dostluktur. İşte bunun içindir ki, şarabın eskisi gibi, dostun da yıllanmışına, eskisine güvenmek isteriz hiç olmazsa. bu isteğimizi de atasözü içine sokmuşuz. oysa dostluk şarap gibi değildir. yıllandıkça güzelliği, tadı artmaz, çok kez! çok kez tersine olur, yılların içinde durgun su gibi kurtlanır, yosunlanır, tortulanır. bunun için de düşmanların büyüğü çok kez eski dostlardan çıkar. eski dost düşman olur, hem de nasıl!.."
  en quote
  (orhan selim, 'eski dost' başlıklı makaleden, tan gazetesi, 10 haziran 1935)

  4) orhan selim

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük