Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. paraguay - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  paraguay

  1) güney amerika kıtasının ortasında bulunan ve kuzeybatıda bolivya, kuzeydoğuda brezilya, güneyde ve batıda arjantin ile komşu olan bir devlet. denize en yakın yeri 1600 km.dir.

  2) 1515’te diaz de solis tarafından keşfedildiğinde ülke nüfusunu guarani yerlileri meydana getiriyordu. 1535’te ıspanyollar ülkeyi sömürgeleştirdiler. paraguay, peru genel valiliğine bağlandı. ülkede altın veya gümüş olmadığından ıspanyollar paraguay’a pek önem vermediler. çok içerde kalması sebebiyle, ülke geniş ölçüde muhtar bir yönetimle idâre edildi. on sekizinci yüzyıl başlarında paraguaylılar bağımsızlık için mücadeleye giriştiler. 1721’de başşehir asuncion’da bir grup halk ilk defa ayaklandı. hemen hemen bir asır sonra paraguay, 1811’de bağımsızlığını ilan etti.

  paraguay, 1865’te komşusu brezilya ile anlaşmazlık içinde olduğundan, bu devlete karşı kanlı bir savaşa girdi. arjantin ve uruguay brezilya’ya yardım ederek üçlü bir ittifak kurdular. 1870’te savaş sona erdiğinde, binlerce paraguaylı (ülke nüfûsunun hemen hemen yarısı) ölmüştü

  paraguay ekonomisi, esas îtibariyle tarıma dayanır. çalışan nüfusun % 44’ü tarımla, % 34’ü sanayi ve ticaretle, % 22’si çeşitli hizmetlerde uğraşır.

  3) jose luis chilavert

  4) atina 2004 de futbolda gümüş madalya sahibi ülke

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük