Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. gana - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  gana

  1) altin sahilleri olarak da bilinen afrikanin en guzel ulkelerinden biri. cok zenginmis eskiden, ki o yuzden de altin sahili adini almis.. insanlari cok sicak, cok rahat, ve yardim sever.

  en sevdigim sozleri de "siz batililarin saati var, bizim ise zamanimiz", ne guzel anlatir bu soz bati afrikanin guzel insanlarini..

  2) hasan cemal yazmış bugün;
  'ganalıların İlkel bir inanışı var.
  bu dine mensup bir koca ölünce, karısıyla kızını manastıra kapatıyorlar. İki yıl boyunca hizmetkarlık yapmaları için. manastırdaki bu hizmet cinsel köleliğe kadar varıyor.
  bununla ne mi amaçlanıyor?
  bir başka dünyaya göç eden kocayı 'kötü ruhlar'dan kurtarmak...
  gana'daki dini bu ilkel, insan onurunu hiçe sayan uygulamadan kurtarmak için farklı bir mücadele yöntemi geliştirilmiş. İşin içinde din ve kültür olduğu için mücadelenin polisiye yanından çok ikna yöntemleri aranmış, bulunmuş. bölgedeki akil adamlar devreye sokulmuş.
  ve olumlu sonuç alınmış. gana'da beş bin kadın cinsel kölelik uygulamasından kurtarılmış.
  bir başka deyişle:
  devlet gücünü kullanmadan, bir yerde sivil toplum ve kamuoyu devreye sokularak insan hakları ihlalinin acısı hafifletilmiş...'


  bu yazı ankara'da başlayan insan haklarında yeni taktikler başlıklı konferansa devletin sponsor olmasına övgü yazısı olup burada gana ile ilgili not düşme amacıyla yazılmıştır.hasan cemal'in yazının devamında yaptığı sponsor devlet övücülüğünün işkence suçlarını hafifletmek hatta beraat ettirmek kaygısından dolayı ayıplı yazar olduğunun vurgulanması için değil. 2. Gündelik Sözlük

Sözlük