Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. afazi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  afazi

  1) ses çıkarma yeteneği kaybolmadığı hâlde istenilen sözü bulup söyleyememe hastalığı.

  2) afazi; beyindeki hasarın yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak hafif, orta ya da ciddi düzeyde iletişim sorunlarına sebep olur. afazi sonucunda dilin sözel anlama, konuşma, okuma ve yazma bileşenlerinden bir ya da bir kaçında sorunlar oluşabilir.
  bozukluk ne söylendiğini ya da yazıldığını anlamada olduğu gibi sözel çıktı ve yazı yazmada da olabilir.
  afazi' deki hiçbir dil bozukluğu; global zihinsel bozukluklardan zihinsel gerilik ya da bunama ya da konuşma, işitme ve görme organlarına ilişkin sorunlardan kaynaklanmaz.
  afazik bireyler 'dil' problemlerinden olduğu gibi konuşma problemlerinden de muzdarip tirler

  3) afazik bireylerde görülebilecek konuşma bozuklukları şunlardır;

  dizartri: yüzdeki paralizler ( felçler ) nedeniyle kelimelerin artikülasyonundaki sesletiminde sesleri doğru ve net okuma bozukluk ve güçlüklerdir.

  apraksi: konuşmanın programlanmasına ilişkin bir hasar olarak bağımsız ortaya çıkar. sinir sistemi ile ilgili bir konuşma bozukluğudur. motor-planlama-programlama sorunu olduğu, bir başka deyişle, beynin konuşma /sesbilgisi motor programlarını üreten ilişkili kısmının hasarlandığı kabul edilmektedir.

  4) 'ey türk gençliği,birinci vazifen afaziden kurtulmaktır' demiş alev alatlı.

  5) afazik bireylerin oluşturduğu toplumda 'toplumsal afazi' söz konusudur ki,iki kuruşluk memur maaşına uluslararası para fonu 'çok' dediği zaman ciddiye almak gibi tehlikeli sonuçlara gebedir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük