Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. uluslararasi istanbul muzik festivali - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  uluslararasi istanbul muzik festivali

  1) nejat eczacıbaşı'nın onderliginde 1973'te kurulan ıstanbul kültür ve sanat vakfı iksv bünyesinde düzenlenen ıstanbul festivali, daha ilk yıllarından itibaren türkiye ile birlikte çeşitli ulusların değişik sanat dallarındaki yaratıcılıklarının en iyi örneklerini sundu.

  ıstanbul festivali 1977'de avrupa festivalleri birliği üyeliğine kabul edildi.

  uluslararası ıstanbul müzik festivali 31 yılda la scala filarmoni'den (muti) new york filarmoni (kurt masur & zubin mehta), dresden filarmoni ve concertgebouw kraliyet (sawallisch) orkestraları ve mariinski tiyatrosu solistleri, orkestra ve korosu'na (kirov operası), orpheus oda orkestrası'ndan ıskoç oda orkestrası'na (mackerras & hickox), hilliard topluluğu'ndan tokyo yaylı çalgılar dörtlüsü'ne, aldo ciccolini'den ivo pogorelich'e, yehudi menuhin'den itzhak perlman'a, julian lloyd webber'den mischa maisky'e, leyla gencer'den montserrat caballé ve elisabeth schwarzkopf'a, bolşoy balesi'nden amerikan bale tiyatrosu, mark morris ve mehmet sander ve kibbutz dans topluluklarına; geleneksel müzik alanında burhan öçal'ın ıstanbul oryantal topluluğu'ndan, bir kudsi erguner projesi olan tac mahal'e ve sema gösterilerine kadar kadar türkiye'nin ve dünyanın en önemli sanatçı ve topluluklarını ıstanbul'da konuk etti. 2003 yılında gerçekleştirilen 31. festivalin konukları arasında ise yaşayan en önemli şeflerden kabul edilen lorin maazel yönetiminde bavyera radyosu senfoni orkestrası ve resitali dakikalarca ayakta alkışanan ve tarihe şimdiden adını yazdırmış ünlü mezzosoprano cecilia bartoli vardı.

  ıstanbul kültür ve sanat vakfı'nın osmanlı ımparatorluğu'nun kuruluşunun 700. yılı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirdiği bir özel proje de vivaldi'nin bayezid operası'nın sahnelenmesi oldu. kemancı, orkestra şefi ve müzikolog fabio biondi'nin uzun çalışmaları sonucunda vivaldi'nin dört buçuk saatlik operası iki buçuk saate indirildi ve bayezid'in bu versiyonu, dünyada ilk kez 27. uluslararası ıstanbul müzik festivali'nde aya ırini müzesi'nde sahnelenerek büyük ilgi topladı.

  ıstanbul kültür ve sanat vakfı, 1992 yılında unesco'nun bir yan kuruluşu olan institut international de promotion et de prestige tarafından trophée international des arts et de la culture ödülüyle onurlandırılmıştır.

  festivale iliskin her turlu bilgi icin:
  http://www.istfest.org/muzik/festival2004.asp

  2) ayrica 32 uluslararasi istanbul muzik festivali

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük