Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. bauhaus - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  bauhaus

  1) modern sanatın ve mimarinin oluşumunda büyük etkisi olan, 20'nci yüzyılın en önemli sanat akımlarından biridir.

  2) modern sanat ve mimarlığın oluşum sürecinin önemli dönemeçlerinden biri olan bauhaus'un temelleri, mimar walter gropius tarafından, almanya'nın weimar kentinde oluşturuldu. bu akım, kandinsky ve klee gibi büyük sanatçılar önderliğinde yeni kuşaklar tarafından geliştirildi.

  ıki dünya savaşı arasında avrupa avangardının en önemli merkezlerinden olan bauhaus okulu, naziler tarafından kapatılıncaya kadar xx. yüzyılın öncü sanat merkezi olarak tüm kıtayı etkisi altına aldı.

  bauhaus, sanat, mimarlık ve endüstrinin arasında rönesans'tan beri kopuk olan bağlantıyı yeniden kurmaya çalışarak, xx. yüzyıl çağdaş sanat anlayışını geliştiren bir miras bıraktı. bu anlayışın mimarlıktan tekstil tasarımına, grafikten mobilyaya, seramikten heykele ve resimden fotoğrafa kadar uzanan geniş bir çerçeveye oturtulmasını sağladı.

  bauhaus mensupları, fotoğraf çalışmalarını sanatsal boyuttan çok belgesel bir perspektif içinde yürüttüler. geleneksel olmayan yaklaşımları ve kompozisyonları ile yeni ve nesnel bir bakış açısı yaratmaya çalıştılar. kaynak: hurriyet sanat

  3) http://www.bauhaus.de/

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük