Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kemal tahir - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kemal tahir

  1) yapitlarindaki toplumsal tarihsel analizleriyle son derece basarili en onemli romancilarimizdandir.

  asıl ismi ısmail kemalettin demir'dir. galatasaray lisesi'nde iken öğrenimini yarım bırakıp çalışmaya başladı. avukat katipliği, fransızların idaresindeki zonguldak kömür ışletmeleri'nde ambar memurluğu yaptı. ıstanbul'da vakit, haber, son posta gazetelerinde düzeltmenlik, röportajcılık, çevirmenlik yaptı. yedigün, karikatür dergilerinde sayfa sekreteri oldu, karagöz gazetesinde başyazarlık, tan gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı.

  nazım hikmet'le beraber donanma komutanlığı askeri mahkemesi'nde "askeri isyana teşvik" suçlamasıyla yargılandı. 15 yıl hapse mahkum edildi. nazim'la beraber cezaevinde yatti.

  çankırı, çorum, kırşehir, malatya ve nevşehir cezaevlerinde yillarini gecirdi.1950'de genel afla özgürlüğüne kavuştu.

  ıstanbul'a döndükten sonra bir süre ızmir ticaret gazetesinin ıstanbul temsilciliğini görevinde bulundu. 6 7 eylül olayları sırasında tekrar gözaltına alındı. harbiye cezaevi'nde 6 ay yattı. çıktıktan sonra 14 ay kadar düşün yayınevi'ni yönetti. 1960'tan sonra tümüyle edebiyata yönelen ve hayatını romanlarının geliriyle sürdüren kemal tahir, 21 nisan 1973 tarihinde ıstanbul'da öldü.

  eserleri: sağır dere, esir şehrin ınsanları, körduman, rahmet yolları kesti, yedi çınar yaylası, köyün kamburu, esir şehrin mahpusu, kelleci memet, yorgun savaşçı, bozkırdaki çekirdek, devlet ana, kurt kanunu, büyük mal, yol ayrımı, namusçular, karılar koğuşu, hür şehrin ınsanları, damağası, bir mülkiyet kalesi'dir.

  2) olumune unlu tarihci mete tunçayın neden olduğu iddiaları vardır.

  iddialara gore kemal tahir oldugu gece mehmet barlas'in evinde mete tuncay'la kendi tarih tezleri uzerine sert bir uslupla tartismistir. 23 nisan 1970 tahir o gece cok sinirlenmis ve kendi evine dondukten sonra kalp krizi gecirerek vefat etmistir. ancak barlas, o gece tahir ve tuncay'in sert bir sekilde tartistiklarini kabul etmis ama tahir'in bunu her gece yaptigini ve o geceki tartismanin da insani oldurecek kadar derin bir tartisma olmadigini soylemisti. ayrica barlas tahir'in olumunden bes yil once kanserden ameliyat oldugunu ve olum nedeninin de kanser oldugunu soylemisti. ayrica mete tuncay'da bu konuda kendini savunan cok sayida yazi yazmisti.

  3) kemal tahir bozoglu

  4) yorgun savasci

  5) tirpan

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük