Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. 2004 nato istanbul zirvesi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  2004 nato istanbul zirvesi

  1) 28-29 haziran 2004 tarihinde istanbul'da düzenlenecek olan zirve.insan görünümlü bir sürü vampirin istanbul'a doluşacağı gün.

  2) ıstanbul’da içlerinde george w bush’un da olduğu nato üyesi ülkelerin devlet başkanlarının katıldığı zirvedir.

  zirvenin görünürdeki amacı, nato’nun asya’da genişlemesidir. ama gerçek ise emperyalizm adına nato saldırı gücünün ortadoğu ve asya hakimiyetinin sağlanmasıdır.

  abd emperyalizminin stratejik literatüründe 1990'ların ortalarından itibaren ''eksen ülke'' olarak tanımlalan türkiye'de nato zirvesininin gerçekleştirilmesi, emperyalistlerin dönemsel stratejisi açısından başka bir anlam taşıyor.

  bizzat cia raporlarında nato ve ab'nin doğuya yayılmasında, avrupa güvenlik ve savunma kimliğinde türkiye'ye farklı roller düştüğü ifade ediliyor. ucuz iş gücü, ucuz asker bu ölçüleri besleyen temel gerekçeler arasında.

  son birkaç ay içerisinde ıncirlik üssüne 100 bin abd askeri konuşlandırıldı. ki, 1950'lerde almanya'da kurulan büyük askeri üssün kapatılarak, türkiye'ye taşınması gündemde.

  ıncirlik üssüne 300 bin askerin getirileceği açıklamalarıyla daha da netleşen türkiye'nin abd açısından bölge üssü olarak daha aktif kullanılması; abd'nin bölgedeki rolü ile türkiye bağlaşıklığı farklı noktalara evriliyor. türkiye'nin ''jeopolitik köprü görünümü''nü sıkça vurgulayan abd'ye, önümüzdeki seçimler için abd tarafından takdir edilmeye giden recep tayyip erdoğan'a bush'un sorduğu

  ''askeri sisteminiz paralı mı yoksa gönüllü mü!'' ve ''türkiye'nin nüfusu ne kadar''

  soruları ucuz asker niyetiyle birleşik olarak işliyor. uzun süre türkiye gündeminde yer alan teskere tartışmasının stratejik bir plan olduğu gerçeği daha açıktan konulmakta.

  türkiye'nin ''insan hakları ve demokrasi, kıbrıs, kürt ve ege'' meselelerini çözüme götürmesiyle birleşik olarak ''balkanlar, kafkasya'nın, ortadoğu'nun yeniden yapılandırmasında anahtar bir rol'' oynayacağı abd tarafından sıkça vurgulanmakta.

  bu da nato zirvesinin türkiye'de yapılmasının amacının en önemli nedenlerinden biri olan; emperyalizmin avrasya stratejisinde türkiye'nin anahtar rolünün netleşmeye başladığını gösteriyor.

  emperyalizmin ve işbirlikçilerinin emekçi sınıfları yıkma, yağmalama, sömürme ve köleleştirme ''özgürlüğü'' için türkiye'ye ''bölgede biçilen'' rol nato zirvesiyle tayin ediliyor. bütün bu yönleriyle birlikte zirve, nato’nun hareket alanının genişletilmesi, saldırı gücünün etkinleştirilmesinin planlanması, türkiye’nin abd emperyalizminin planları doğrultusunda cephe ülkesi olarak tetiklenmesi açısından büyük bir önem taşıyor.

  nato

  3) 28 / 29 haziran tarihleri arasinda istanbul da gercekleşecek olan zirve icin alinan guvenlik onlemleri istanbul u kisa zamanda yaşanmaz hale getirmiş durumda.maddi imkani olan ve işinde engel olmayan kişilerin istanbul u terketmeleri ve zirve sonuna kadar donmemeleri en mantikli karardir..benim aklimda da bu şekilde bir duşunce var acikcasi..tatil icin iyi bir firsat.

  4) baris karsiti, savas aygiti nato'nun istanbul'daki zirvesine destek veren sponsor turk sirketleri su sekildedir... taniyin bunlari:

  ulker
  dogan yayin holding
  efes pilsen
  turkcell
  ulusoy
  vestel
  coca cola
  eczacibasi vakfi
  sakip sabanci muzesi
  petrol ofisi
  turkiye is bankasi
  vakifbank
  mng bank
  turk telekom
  turkiye muteahitler birligi
  tobb
  dogus otomotiv
  sanko
  nurus
  aksa
  enterkon
  setkom
  calik holding
  ramsey
  fnss udlp nurol

  5) pzt ve salı günleri işe yarım saat erken gitmeme sebep olacak toplantı, zirve, bişey...

  6) sagnak yagmur altinda yapilacak olan zirvedir..nitekim az once yagmur delicesine yagmaya başlamiştir..zirvenin yapilacagi vadiye uzak bir yerde oturuyorsaniz camdan izlemesi mukemmel oluyor..benim gibi yakinsaniz, camdan yahut balkondan baktiginizda polisten başka bir şey goremezsiniz..

  7) lutfi kirdar kongre ve sergi sarayi n da yapilacak olan zirvedir..sergi sarayi şehrin tam gobeginde olmasina ragmen şehirden soyutlanmiş bir halde şu anda..arac giriş cikişlari kesinlikle yasaklanmiş ve hemen yanindaki askeri muze oyle bir hale getirilmiş ki şehrin elektrik şebekesinden dahi faydalanilmayacak bir alt yapi hazirlanmiş..20 adet jenerator calişmakta..bu yuzden kendi elektrigini kendisi ureten, 500 turk mali bilgisayar ve 200 turk mali plazma tv ile donatilmiş durumda..yiyecek ihtiyacini kendi bunyesinde kurulan mutfaklarda karşiliyor..gazeteciler icin minik bir koy kurulmuş ki bu koyun mevcudu 3 100 kişi..ayrica bir koy de delegerasyon temsilcileri icin kurulmuş ki bu koyun mevcudu da 4 000 kişi..her turlu telekominikasyon alt yapisi doşenmiş durumda..kisacasi dunyanin en luks ve en cok ihtiyaca cevap verebilen koyu 8 ayda hazirlanmiş..mukemmel bir tesis yaratilmiş askeri muzenin icerisine..oyle ki onumuzdeki 100 sene icerisinde herhangi yeni bir yatirima ihtiyac birakmayacak şekilde..  8) nihayet bugun sona ermiş zirvedir..bir kac gosteriden başka onemsenecek bir olay olmamasi icimizi rahatlatmiştir..bu gece itibari ile istanbul eski haline donuşturulmeye başlanacak ve sabaha karşi tum işlemler bitmiş olacak..haberlerin yalancisiyim.

  9) george w bush'un sıcak tavırlar sergileyerek bir nebze olsun sempati kazanmaya çalıştığı zirve.artık ne yapsa boş

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük