Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. calikusu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  calikusu

  1) yonetmeni ve senaryo yazari osman fahir seden olan 1966 yapimi dram. oyunculari turkan soray, kartal tibet, zeynep degirmencioglu. film.
  film, 20.uluslararası istanbul film festivali’nde 'ustalara saygi' bolumunde yer almisti.

  2) ayrıca aydan şener'in oynadığı osman f.seden'in yönettiği dizi versiyonuda mevcuttur.ben bu diziyi izleyipte aydan şener'e platonik bir aşk duymamış kimseye henüz rastlamadım.sadri alışık merhumun en güzel rollerinden biridir küfürbaz yaşlı subay tiplemesi...
  bir dizi müziğinin diziyle bu kadar uyum gösterdiği henüz kayıtlarda yoktur efendim.esin engin

  3) her donemde ve her nesil tarafindan zevkle okunan,lirik,surukleyici,duygu yuklu ve altmis yil icinde yirmiden fazla baskisi yapilan,feride ve kamran adindaki iki akrabanin birbirlerine olan asklarini,feride'nin hatira defterinden anlatan resat nuri guntekin eseri.

  4) "ortaokuldaydim. yasim ondort kadar olmali. bir gun fransizca muallimimiz sör aleksi, bir yazi odevi vermisti. 'hayatta ilk hatiralarinizi yazin bakalim. hem bu sizin icin guzel bir hayat temrini olur' demisti" ...

  bir resat nuri guntekin romani. ilk once "vakit" gazetesinde tefrika edildi. yazarin kendisi tarafindan roman haline getirildi.

  feride, musul'da gorev yapmakta olan bir zabitin kizidir. annesi, aile irak'ta iken ölmüstür. baba feride'yi teyzelerine emanet etmeye cekinir ve fransiz mektebine verir. zaman icinde feridecik "sari ciyan" dedigi ve yaz tatillerinde gordugu teyzesinin oglu kamran'a asik olur. hatta nisanlanirlar. evlenecekleri gunun aksamüstü bir siyah carsafli kadin gelip feride'ye kamran bey isvicre'de hariciye gorevinde iken yasadigi ask-i memnuyu ifsa eder. hatta ona mektuplarini vererek okutur. bunlari okuyan feride diplomasini alarak bir nisanlisina bir mektup biraktiktan sonra evden kacar.

  cenap sehabettin, "cepheye giden her subayin cantasinda bir calikusu vardi" demistir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük