Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ebu hamza el misri - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ebu hamza el misri

  1) abd'de hakkinda suc duyurusu olan ve abd'nin talebi uzerine yasamakta oldugu ingiltere'de gozaltina alinan, ingiltere'deki en onemli radikal islamci lider.

  abd'de idam cezasi oldugu icin amnesty international ingiltere'yi yasal guvence verilmedigi takdirde el misri'nin abd'ye iade edilmemsi konusunda uyardi.

  'şeriat yandaşları' adlı radikal islamcı örgütün lideri olan ebu hamza el mısri, 11 eylül saldırılarından övgüyle söz etmiş ve el kaide'ye destek vermişti.

  2) cnn turk'un haberine gore 2003'te ebu hamza'nın vatandaşlığını geri alan ıngiliz hükümeti uzun bir zamandır onu sınırdışı etmek için uğraşıyordu. ebu hamza ise özel göçmen mahkemesinin vatandaşlığıyla ilgili nihai kararını bekliyordu.

  mısır asıllı ebu hamza londra'da finsbury park'taki bir caminin imamı olarak yıllardır faaliyetteydi.

  "şeriat yandaşları" adlı radikal islamcı örgütün kurucusu olan ebu hamza bir şeriat devleti kurmayı hedefliyor.

  1979'da mühendislik eğitimi için ıngiltere'ye giden burada bir ıngilizle evlenerek ıngiliz vatandaşı olan ebu hamza, 1990'ların başında afganistan'a giderek sovyet ordusuna karşı savaştı. burada bin ladin ile temasta olan ebu hamza bir mayın temizleme operasyonu sırasında iki elini ve bir gözünü kaybetti.

  daha sonra yemen'e giderek, aden ıslam ordusu adlı radikal örgütün kurucusu ebu hassan ile birlikte eylemler düzenleyen ebu hamza, ıngiltere'ye dönüşünde, finsbury park camisi'ni merkez edindi.

  pek çok önemli terörist londra'da ebu hamza'nın vaazlarını dinledi. bunlar arasında ayakkabı bombacısı olarak tanınan richard reid ile 11 eylül saldırılarında 20'nci hava korsanı olduğu iddia edilen zekeriya musavi de bulunuyor.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük