Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. noam chomsky - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  noam chomsky

  1) amerikalı ünlü dilbilimci, siyaset eleştirmeni.

  "üretici dönüşümsel dilbilgisi"nin kurucusu.

  dilbilim dalında seçkin bir bilim adamı olan chomsky, amerikan politik yaşamına yönelik yaptığı eleştirilerle hem ulusal hem de uluslararası areneda dikkat çekmeyi başarmıştır. amerikan toplumbilimin tükenişinin canlı bir resmini çizmiştir. en bilinen çalışması "medya gerçeği" dir.

  2) yabancı dil öğretmenleri kendisiyle pek bir sevişir. 4 sene boyunca "chomsky claims that" ile başlayan cümleler kusulur sınavlarda. çok bilmiştir.geçtiğimiz yıllarda türkiyeyi de ziyaret etmiştir. doğu anadolu ve kürt sorunu ile ilgili demeçleri de vardır. el atmadığı o kalmış, onu da halletmiş edalarındadır.

  3) noam chomsky; 75 yasinda, enstitü profesörü, dilbilimci, filozof, büyükbaba, siradan insanin savunucusu. gerçek yalanlara üstün gelir savina chomski'nin yaniti; "hos bir düsünce." evet ama dogru mu yalnis mi? "ikisi de degil. insanlarin bunun dogru olmasi için mücadele verdikleri oranda dogru olabilir."

  4) 1928 dogumlu, evrensel gramer'in yaraticisi, hala massachusetts teknoloji enstitüsü'nde calismalarini surdurmektedir. bircok dallara el atmistir; psikolojiden, it'ye, politikolojiden norolojiye, pedagoji'den sosyoloji'ye, her dalda makalelerini bulmak mumkundur.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük