Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hunkar iskelesi antlasmasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hunkar iskelesi antlasmasi

  1) osmanlılar ve ruslar arasında yapılan antlaşma 8 temmuz 1833

  osmanlı padişahı mahmut ii, mısır'da kavalalı mehmet ali paşa'nın ayaklanması sonucu, devletin güvenliğini tehlikeli görmeğe başladı. fransa, mehmed ali paşa'yı tutuyor. ıngiltere ise tereddütlü davranıyordu.

  bu durum üzerine padişah, tuna kıyılarındaki otuz bin kişilik rus birliğinin ıstanbul'u korumak için gönderilmesini istedi. rusya bu isteği memnuniyetle kabul edince padişah, mehmet ali paşa ile uzlaşmak için yeni çereler aramaya başladı. fakat fransa bu teşebbüsleri boşa çıkardı. böylece amiral lazenev'in kumandasında dokuz savaş gemisinden kurulu rus filosu, karadeniz boğazını geçerek büyükdere önünde demirledi. durumu kendi çıkarlarına uygun bulmayan fransa ve ıngiltere, bu defa mehmet ali paşa ile osmanlı padişahının arasını bulmak için çalışmaya koyuldular. fransa amiral roussin'i, ıngiltere ise lord ponsonby'i bu iş için görevlendirdi. sonuçta mehmet ali paşa ile padişah arasında kütahya barışı imzalandı 14 mayıs 1833

  kütahya antlaşması, mısır valisi ile olan antlaşmazlıkları çözümleyecek ilkelerden çok uzaktı. geleceği güvenlik altına almak isteyen mehmet ali'nin teklifini olumlu karşılayan çar, ittifak fikrini kabul etti. böylece hünkar ıskelesi antlaşması imzalandı.

  2) antlaşma bir önsöz, altı açık ve bir gizli maddeden meydana geliyordu.

  önsözde, osmanlılar ile ruslar arasında kurulmuş olan barış sistemi ve bu antlaşmanın savunma düşüncesiyle hazırlandığına işaret ediliyordu.

  birinci maddede, iki devletin sadece savunma kaygısıyla bu antlaşmayı yaptıkları, huzur ve güvenlikleri için birbirlerine yardımda bulunacakları belirtiliyordu.

  ıkinci maddede, 1829 edirne antlaşması ile bu antlaşmada geçen diğer maddeleri yeniden onanmaktaydı.

  üçüncü madde, osmanlılar, rusya'dan yardım istedikleri takdirde, rusya'nın karadan ve denizden, iki taraf arasında kararlaştıracak sayıda bir kuvvetle yardım edeceğine ilişkindi.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük