Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. alaattin cakici - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  alaattin cakici

  1) trabzon arsinlidir kendisi.mecidiyekoy efradiyla ulkucu hareket camiasi icinde yer almis daha sonra siyasi organizasyonla bir alakasi olmamistir.mafya babasi olarak anildigi donemde gittigi gazinolarda assoliste cirpinirdi karadeniz marsini soyletmekle nam salmistir.daha sonra dundar kilic in kizi ugur kilicla evlenmis civangate skandali nda bir dedikodu yuzunden uludagda karisini oldurtmustur.fransada selcuk ural'in kiziyla yakalanmis kartal cezaevine konmus buradada nuri ergin grubuyla catismistir.su anda tahliye olmus durumdadir.

  2) 12 eylül öncesinin kabadayı. 17 yaşındayken bir ıett görevlisinin yaralanmasına; 1980 sonrasında ise 41 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına adı karıştı. 1 nisan 1984 tarihinde eski mıt görevlisi süleyman seba'nın başkan seçildiği beşiktaş jimlastik klübü kongresinde salon güvenliğini sağladı [tempo, sayı.560, 1998]. 1988'de yurtdışına çıktı. emniyetin çağrısı üzerine 27 ocak 1989'da ankara'da polise teslim oldu, tutuklandı, yargılandı ve mahkum oldu. 7 haziran 1989'da cezaevinden çıktı. 12 eylül 1989'da ıstanbul'da zorla tahsilat, haraç alma, pavyon kurşunlama gibi olaylara karıştığı için gözaltına alındı. 5 mart 1994'de gazeteci hıncal uluç'u kurşunlattı.

  19 eylül 1994'de emlak bankası eski genel müdürü engin civan'ı, selim edes ile civan arasındaki alacak meselesi yüzünden adamı davut yıldız'a vurduttu. civan skandalında önemli rol oynayan ve bildiklerini mahkemede açıklayan eski eşi ve dündar kılıç'ın kızı uğur kılıç'ı 21 ocak 1995'de uludağ'da öldürttü. 30 mayıs 1995'de ışadamı emin cankurtaran'ı vurdurdu.
  çakıcı'nın mıt tarafından asala'ya karşı lübnan ve yunanistan'da kullanıldığı iddialarına, 7. cumhurbaşkanı kenan evren "devlet bu tür adamları yararlı olacaksa kullanır" diye yanıt verdi.

  1 mayıs 997'de flash tv'de canlı yayına telefonla katılan çakıcı, türk ticaret bankası'nın erol evcil'e satışı için özer uçuran çiller'in, 20 milyon dolar komisyon istediğini söyledi. çakıcı'nın ahmet özal'a ait kanal 6'nın mehmet kurt'a satışını sağladığı, çillerler'e yakınlığı ile bilinen mehmet üstünkaya'yı; dyp milletvekili cavit çağlar'ı öldürmek için adamlarını görevlendirdiği; eski çalışma arkadaşı tevfik ağansoy'u öldürttüğü ortaya çıktı. ınterpol tarafından kırmızı bülten ile aranıyordu.

  17 ağustos 1998'de fransız polisi'nin nice'da düzenlediği bir operasyon sonucu sahte pasaport ve silah ile yakalandı. yanında selçuk ural-canan yaka çiftinin kızı aslı ural vardı.
  yakalandıktan sonra ortaya çıkan telefon görüşmeleri, korkmaz yiğit tarafından satın alınan türkbank ihalesinin durdurulmasına, yiğit'in satın aldığı milliyet gazetesinin satışının iptaline, yiğit'in cezaevine girmesine; anap'lı bakan eyüp aşık'ın bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifasına; mıt mensubu yavuz ataç'ın soruşturma geçirmesine ve emekliliğini istemesine ve 56. hükümetin düşmesine sebep oldu. 1999 haziranında fransa'ya sahte kimlik ile giriş yapmasına ilişkin cezası dolunca kendi isteği ile türkiye'ye iade edildi.

  3) mafya

  4) derin devlet

  5) alaattin çakıcı iade ediliyor

  6) serbest bırakılmasından korktuğum kişi.burası türkiye...

  7) sinan enginin kankası...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük