Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. girit - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  girit

  1) bir yunan adasi. ege denizi'ndeki en buyuk adadir ayni zamanda.

  2) bir ara osmanli yonetimine girmis ardindan da osmanlidan beri uzuinca bir donem iki ulus arasinda mesele olmus da bir adadir.

  girit'in rum asıllı halkı ilk olarak 1821'de osmanlı yönetimine başkaldırdı. mısır valisi mehmet ali paşa bu ayaklanmayı bastırmakla görevlendirildi.

  yunanistan'ın osmanlı devletinden ayrılarak bağımsızlık bir krallık oluşundan sonra girit'te ikinci bir ayaklanma oldu. (1830)mehmet ali paşa bunu da bastırdı (1831). ancak, adadaki milliyetçilik akımının gelişmesi sebebiyle girit'te huzur sağlanamadı.

  1840 londra antlaşmasından sonra burasının yönetimi mısır valisi mehmet ali paşa'dan alındı. yunan mültecileri tarafından çıkartılan bir isyan da mustafa naili paşa tarafından kolaylıkla bastırıldı (1841).

  en önemli ayaklanma 1866'da oldu. ayaklanmacilar yunanistan'a katıldıklarını ilan ettiler. osmanlılar bunu kabul etmedi. sadrazan ali paşa işe el koydu. sonunda üye çoğunluğunu rumların teşkil ettiği bir meclisin kurulmasıyla ayaklanma bastırıldı.

  daha sonra adanın rum halkı çeşitli haklar istemeğe başladı. 1877-1878'de yapılan antlaşmalarla ada valisinin rum, yardımcısının türk olması, 80 üyelik meclise 50 rum üyenin seçilmesi, resmi işlem ve yazışmaların hepsinde rumcanın kullanılması kabul edildi.

  girit meselesi 1897'de yeniden alevlendi. yunan hükümeti adada geniş bir çete faaliyeti başlattı. bu arada yunanlılar girit'e 1500 kişilik bir askeri kuvvet çıkardılar. ıngiltere, fransa, rusya ve ıtalya'nın desteğini kazanmak için her türlü yola başvurdular. ancak osmanlı hükümetinin iç işlerine yabancıların karıştırmamak konusundaki kararlı tutumu karşısında batılı devletler, yunanlıların adadan kuvvetlerini çekmesi için donanmalarıyla girit'i abluka altına aldılar. yunan hükümeti bu ablukaya da aldırmayınca ethem paşa kumandasındaki osmanlı ordusu makedonya, alasonya üzerinden saldırıya geçerek dömeke meydan savaşından yunan ordusunu yenilgiye uğrattı, atina'ya doğru ilerlemeye başladı. ancak batılı devletlerin işe karışmaları sonucu bu harekat durduruldu.

  girit'te rusya, ıngiltere, fransa ve ıtalya'nın himayesinde bir yönetim kurularak yunan kralının oğlu georgios, komiser olarak tayin edildi. ıkinci meşrutiyetin ilanından sonra (1908) girit meclisi yunanistan'a katıldığını resmen ilan etti. 26 temmuz 1909'da rumlar hanya kalesine yunan başrağını çektiler. 1911'de 25 girit rum mebusu yunan parlamentosu toplantılarına katılmak amacıyla pire'ye doğru yola çıktılar.

  fakat ıngiliz donanmasına bağlı savaş gemileri bunu önleyerek giritli mebusları tutukladi. balkan savaşından sonra londra ve bükreş antlaşmalarıyla girit'in yunanistan'a ilhakı osmanlı devleti tarafından resmen kabul edildi, böylece girit meselesi kapandı.

  3) bir gün mutlaka görmek istediğim babamın doğum yeri.

  4) nüfus mübadelesi le buraya gelen türkler kayıp bir kuşaktır.ne oralı ne de buralılardır.diksiyonlarıyla hem türkler hem de yunanlıların espri konusu olmuşlardır.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük