Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. charles de gaulle - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  charles de gaulle

  1) fransa'da beşinci cumhuriyetin mimarı. ayrica yazardir. turkceye cevrilmis askerlik hakkinda kitaplari da vardir. bir donem fransa cumhurbaskanligi da yapmistir.

  de gaulle, dış politikada genellikle abd karşıtı olarak nitelenen tutumlar aldı. 1966'da fransa'nın nato'nun askeri kanadından ayrıldığına ilan etti. sovyetler birliği ve diğer sosyalist ülkelerle ilişkiler geliştirerek 1964'te çin halk cumhuriyeti'ni tanıdı.


  1 dünya savaşı'nda almanya'ya esir düşmustu. savaş sonrasında 1925'te yüksek savaş konseyi üyeliğine getirildi. çeşitli fransız kolonilerinde görev yaptıktan sonra konsey sekreterliği üyeliğine kabul edildi. ii. dünya savaşı'nın başlaması ile tuğgenerallığa yükselen gaulle, almanya ile ateşkesin imzalanması üzerine ıngiltere'ye gitti. onun gelişigüzel bir araya toplanmış bir avuç siyasal yandaşında ve ilerde özgür fransa kuvvetlerini oluşturacak gönüllülerden başka destekçisi yoktu. londra'da ıngiliz hükümetiyle ilişkilerini yürütmekte güçlüklerle karşılaşan de gaulle, alınganlığı ve yanlış yargılarıyla sık sık gerginliğin daha da artmasına neden oldu.

  1943'te karargahı, cezayir'e taşıdı ve fransız ulusal kurtuluş komitesi'nin başına geçti. eylül 1944'te kurduğu gölge kabine ile birlikte paris'e döndükten sonra birbirini izleyen iki geçici hükümetin başkanlığına getirildi. ama koalisyon partileri ile arasındaki sürtüşmeler sonucu ocak 1946'da ansızın başbakanlıktan istifa etti.

  sonraları 1958'e kadar de gaulle'ün siyasal yaşama dönmesi için çeşitli istekler ve görüşler ortaya çıktı. mayıs 1958'de,cezayir'deki fransız birliklerinin dördüncü cumhuriyet yönetime karşı başlattıkları ayaklanmanın ülkeyi iç savaşa doğru sürüklemesi sonucunda göreve çağırılan de gaulle aralık 1958'de cumhurbaşkanlığına seçildi. de gaulle, yurttaşların kendisini ancak bir bunalım döneminde kabul edebileceğini bildiği için kamuoyunun desteğini sürekli kılmak amacıyla parlamento'daki "partiler sistemi"nin gücünü kırmak zorunda olduğuna inanıyordu. bu durumda önce, cumhurbaşkanının hükümet politikalarını denetleme yetkisini kabul ettirme sonra da seçimler ya da referandumlar aracılığıyla bu denetimi sürekli kılma taktiği uyguladı.

  1969'da yapılan bu referandumda başarısızlığa uğrayan de gaulle cumhurbaşkanlığından istifa etti.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük