Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. mor ve otesi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  mor ve otesi

  1) ilk albumlerinde bir kac guzel parcalari olmasina karsin yaz yaz yaz olayindan sonra bozulan grup.

  2) yavaş yavaş tam bir ekip olmayı başaran müzik grubu. sanırım türkiye de ki en iyi cover yapabilen grup. kendilerine has çizgileri/soundları var. son albumleri cambaz piyasaya çıktı.

  3) son albümlerinin ady dünya yalan söylüyor olan en sevdigim pek sevdigim grup.
  harun tekin
  kerem özyegen
  kerem kabadayi
  burak güven


  4) cambaz ile oldukça tutulacaklarına inandığım kafa siken grup..

  5) bırak zaman aksın

  6) seslendirme açisindan gittikçe gelişen grup..söz we müzik açisidan hep süperdiler zaten..

  7) gül kendine
  birak zaman aksin

  8) www.morveotesi.com

  9) beyaz
  son giden
  yalnız sarkı

  10) buyuk bolumu alman mezunu grup...son albumleri dunya yalan soyluyor ile bayagi gundeme geldiler..
  cambaz
  bir derdim var

  eski albumlerindeki daha mutlu olamam sarkisi bence grubun en basarili yapimidir.. daha mutlu olamam derken iki gz iki cesme aglatir...

  11) bu hafta sonu dream tv special weekend konugu olacak grup.kliplerini,roportajlarini izleme firsati oalcagi gibi,6 eylül pazartesi günü rockistanbul performanslarinin tamamini izlemek de mümkündür.daha mutlu olamam

  12) yorumsuz adlı programa katılmış, yine herkesin üzerine kültür fışkırtmış, deli gibi canlı çalmış ve daha bi hayranlığımı kazanmışlardır..

  13) gecen sene galatasaray lisesinin festivalinde sahne almış
  sevda çiçeği
  cambaz
  bir derdim var
  gibi şarkılarıyla gündeme gelmiş grup..

  müzik kanallarda son zamanlarda en çok sevda çiçeği adli parcalarin klipleri oynatiliyor..

  14) eski sayılabilecek bir grup olsada yaptıkları cover ile çıkışlarına zemin harılayan ve son albümleri ile bu çıkışı yakalayan bir çok konserde ve bar programında sevenleri ile buluşan ve yaptıkları çıkışı hak az sayıdaki iyi türk alternatif gruplardan.

  15) mor ve ötesi 1995 yılının ocak ayında kerem kabadayı, harun tekin, derin esmer ve alper tekin tarafindan kuruldu. daha önce çeşitli gruplarda bir arada çalışmış olan bu dört kişinin hedefi, kendi bestelerini yaparak varolmayı başarmaktı. kurulduğu yılın ilk yarısını şarkı yazımı ve düzenlemeleri üzerinde çalışarak geçiren grup, aynı yılın ağustos ayında sekiz şarkılık bir kayıt yapmak üzere stüdyo spectrum'a girdiğinde ilk albümünü kaydettiğinden habersizdi.
  mor ve ötesi'nin bu kayıttaki amacı bestelerini düzgün bir şekilde kaydedip elle tutulur hale getirmekti. oldukça zorlu geçen stüdyo süreci, sekiz gün (64 saat) sürdü ve ortaya çıkan sonuç grubu bir plak şirketi aramaya itti. ada müzik, uzun süren görüşmelerden sonra albümü yayınlamayı kabul etti ancak grubun gönlü albümü o haliyle çıkarmaya razı olmadığından, eldeki iki yeni şarkı da 1996'nin ocak ayında kaydedilerek albüme dahil edildi. albümün görsel tasarımı ali soner ve etkileyici kapak fotografını da çeken İlker alp'in yardımlarıyla hazırlandı. grubun ilk albümü "şehir", aynı yılın haziran ayında piyasaya çıktı.
  albümün çıkışıyla mor ve ötesi bir video klibe şiddetle ihtiyaç duyulduğunu farketti. yönetmen natali yeres'le yapılan görüşmeler sonunda ilk klibin 'yalnız şarkı'ya çekilmesine karar verildi. oldukça mütevazi koşullarda çekilen 'yalnız şarkı' klibi, eylül ayında gösterilmeye başlayarak büyük ilgi gördü ve birkaç ay boyunca çeşitli kanallarda her gün defalarca gösterilerek grubun belli ölçüde tanınmasını sağladı.
  1997 yılı grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. mayıs ayındaki odtü konseri, grubun İstanbul dışındaki ilk performansıydı. aynı ayın sonunda harun tekin ve derin esmer'in üç ay sürecek berklee maceraları başladı. ağustos ayında yeniden bir araya gelen grup, geçmişinde özel önem taşıyan iki olayı aynı günlerde yaşadı. darphane'de verilen konser ve bu konserden görüntülerin de yer aldığı 'sabahın köründe' video klibinin natali yeres tarafından çekilmesi. konserden birkaç hafta sonra ise, kurucu kadrodan alper tekin yurtdışında sürdüreceği eğitimi dolayısıyla gruba veda etti.
  1997'nin son çeyreği, burak güven'in gruba katılmasıyla başladı. yeni kadroyla verilecek ilk konser idari sebeplerle iptal olsa da, grup yeni albüm için çalışmaya ve işi eskisinden daha sıkı tutmaya başlamıştı. şubat 1998'den itibaren captain hook mor ve ötesi'nin ilk düzenli bar programına sahne olurken, grubun ve gruptaki bireylerin hayatına çeşitli düzlemlerde pek çok yenilik getirdi. bu arada grup yeni albümü üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırdı. bu kez albüm kaydının daha rahat koşullarda yapılması düşünülmüştü, bu da büyük ölçüde gerçekleşti. ada müzik stüdyosu'nda volkan gürkan'la beraber kaydedilen "bırak zaman aksın", üzerinde 350 saat çalışılmış bir albümdü. ancak henüz her şeyin başında olan mor ve ötesi için bu süreç çok yıpratıcı oldu. bireysel ve ortak sıkıntılarla geçen 1998 yazı, derin esmer'in gruptan ayrılmasıyla noktalandı.
  İkinci albümün çıkışıyla birlikte mor ve ötesi için yoğun bir dönem başladı. televizyon ve radyo programları, söyleşiler ve konserler sıklaşmış ve grup daha çok insana ulaşmaya başlamıştı. bu dönemde kerem kabadayı ve barış bakır'ın gayretleriyle açılan mor ve ötesi web sitesi ve grubun e-posta adresleri, yeni ve güzel bir etkileşimin başlangıcı oldu.
  1999 yılının ilk yarısı peyote'deki düzenli bar programı ve üniversite konserleri ile geçti, ağustos ayına gelindiğinde grup bir bülent ortaçgil bestesi olan 'sen varsın' üzerinde çalışıyordu. tam o günlerde benzersiz bir felaketle karşılaştı türkiye. 17 ağustos'tan sonra, herkes gibi, grup da bir süre kendine gelemedi.
  1999 ekim'inde grup sabit bir prova mekanına sahip oldu. aynı dönemde, depremin yarattığı hengamenin arasında bir de satanizm fenomeni ortaya çıkartıldı, bu dönemde grup üyelerinden burak güven ve harun tekin atv ana haber bülteni'nde, kerem kabadayı ve harun tekin de siyaset meydanı'nda konuyla ilgili kavram kargaşasını ellerinden geldiğince gidermeye çalışarak genç rock dinleyicisinin yargısız infazının karşısında durdular.
  2000 yılının başlarında grup bu kez ülke çapındaki nükleer karşıtı kampanyaya destek verdi. bu destek hem konserlerle, hem de zamanın cumhurbaşkanı'na canlı; yayında yöneltilen bir soruyla sürdürüldü. sonuçta aylardır tezgahlananın tersine, akkuyu'ya nükleer santral kurulması büyük bir toplumsal uzlaşma sonucu engellendi.
  bu yılın ilk yarısında mor ve ötesi yeni şarkılarının bazılarını demo olarak kaydetti. 16 haziran'daki h2000 müzik festivalindeki konser başarılı geçti, temmuz ayında ise grubun 'sen varsın'la katıldığı "şarkılar bir oyundur" adlı ortaçgil'e saygı albümü yayınlandı.
  yaz aylarını birkaç konserle geride bırakan grup, sonbahara yeni albümle ilgili plak şirketi görüşmeleriyle girdi. aslında aylar öncesinden başlamış olan bu görüşmeler sonucunda müzik piyasası ile ilgili görüşler netleşti, tüm kararlar uzun uzun düşünülerek verildi. 12 eylül 2000'de kedilerin mor ve ötesi'ne en yakın olanı uğur ortak yaşama alanına dahil olurken, volkan gürkan'ın katılımıyla birlikte üçüncü albümün ön hazırlık aşaması da aynı ay başladı.
  mor ve ötesi albüm kaydına girmeden önceki en önemli performansını 16 aralık'ta hilton convention & exhibition center'da placebo'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi. aralık ayının sonlarında da funda sanlıman basın halkla İlişkiler ve menajerlik, grubun konser ve turne menajerligini üstlendi.
  "gül kendine"'nin kayıtları, 27 aralık günü volkan gürkan prodüktörlüğünde ada müzik stüdyosu'nda başladı. kayıtlar tüm hızıyla sürerken patlak veren şubat ekonomik krizi albümün çıkışını sonbahara atınca grup mayıs ve haziran aylarında stüdyo temposunu düşürüp konserlere ağırlık verdi. haziran sonunda stüdyoya dönüldü ve son miksin bittiği 18 temmuz sabahı mor ve ötesi'nin üçüncü albümü "gül kendine" hazırdı.
  stüdyo sürecinde birlikte çalışılan pek çok değerli insandan ikisi bu dönemde öne çıkarak grubun gerçek anlamda yol arkadaşı oldu: albümün mikslerini yapan ender akay ve tüm parçalarda gruba klavyesiyle eşlik eden serkan hökenek. mastering işlemleri volkan gürkan denetiminde richard dowling tarafından londra'daki transfermation mastering'de gerçekleştirilen albümün müzikal anlamda son halini almasıyla görsel hazırlıklar da hız kazandı. sanat yönetmenliğini ali soner'in üstlendiği albümün görsel çalışmaları, fotoğrafçı beysun gökçin'in grafik tasarımı ve dursun şahin'in değerli katkılarıyla tamamlanırken, albümün ilk klibi mahir akyol tarafından 'daha mutlu olamam' adlı şarkıya çekildi. grubun resmi web sitesi www.morveotesi.com ise onur özer ile birlikte hazırlanarak 3 aralık pazartesi günü açıldı. 6 aralık perşembe günü, "gül kendine" piyasaya çıktı.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük