Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. tumata - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  tumata

  1) "türk müzigini arastirma ve tanitma" nin kisaltilmisi, yard. doç. dr. rahmi oruç güvenç'in 1976 yılında, türk musikisi'nin dogusunu, gelismesini, tedavi degerini, repertuar ve enstrüman zenginligini arastırmak ve tanıtmak amacı ile kurdugu grup.

  ozellikle turk musikisi'nin tedavi degeri uzerinde yogunlasan grup makamlarin ruha ve bedene olan etkisi uzerinde arastirmalarini surdurmektedir.
  bu arastirmalardan ilginc sonuclar ortaya cikmistir, ama ne kadar bilimseldir bu tartisilir..

  2) makamlarin zaman baglantısı ve tedavi etkilerini soyle siralamis olan grup:


  1) nihavend makami:
  kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. kulunç, bel agrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır. kuvvet ve barıs duygusu verir. akıl hastalıklarına etkili oldugu konusunda önemli bilgiler vardır.

  2) rast makami:
  gece yarısı ve seher zamanları etkilidir. soguk organlar olan kemik, beyin ve yaglara etkilidir. fazla uyumayı engeller. düsük nabzın yükselmesine yardımcı olur. özellikle çocuk bünyesinde nem hakim oldugu için; bu nedenle olusan dengesizlikleri düzeltir. akıl hastalıklarına iyidir. gündüz, salı günleri etkisi fazladır ?. sefa, nese, iç huzuru ve rahatlık verir. felç illetine devadır. basa ve göze etkilidir. kaslara tesiri vardır. spazmı çözücü özelligi nedeniyle spastik ve otistik hastaların tedavisinde yararlıdır.

  3) rehavi makami:
  seher zamanı ve ikindiyle yatsı arası etkilidir. nemli ve kuru, sarı safra, erkek, sag omuz, bas agrıları, burun kanamaları, agız çarpıklıgı ve balgamdan gelen hastalıklara, akıl hastalarına faydalıdır. doguma yardımcı olur. gögüs, mide ve yan bögür için faydalıdır. sonsuzluk ve yer çekiminden kurtulma duygusu verir.

  4) hüseyni makami:
  sabah ve gün agarırken etkilidir. sabah- öglen arası etkisi fazladır. cumartesi özel gündür. güzellik, iyilik, sessizlik, rahatlık verir ve ferahlatıcı özelligi vardır. karaciger, kalp ve ruhların iltihabını söndürür ve yok eder. mide hararetini giderici özelligi vardır. büyük erkeklerde görülen gizli atesli nöbeti ve günde bir kere gelen atesli nöbetin giderilmesinde faydalıdır. sol omuza etkilidir. sıtma hastalıgına iyidir. barıs duygusu verir. iç organlara etkilidir. tabiat ile birleştirir. içindeki, gizli pentatonik yapı sebebiyle, kendine güven ve kararlılık duygusu verir; bundan dolayı otistik ve spastik hastalara faydalıdır.

  5) hicaz makami:
  yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkisi fazladır. kuru- soguk nedenli hastalıklar için faydalıdır. kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarına tedavi edici etkisi vardır. üro-genital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır. alçakgönüllülük duygusu verir. düsük nabız atımını yükseltir ve gögüs bölgesi diger önemli etki alanıdır.

  6) acemasiran makami:
  fecirden kusluk vaktine kadar etkilidir. kemiklere ve beyne etkilidir. vücutta yag dengesine yardım eder. yaratıcılık duygusu ve ilham verir. durgun düsünce ve duyguları canlandırır. dogumu kolaylastırır. anne karnındaki çocugun yanlıs duruşlarının düzelmesine yardım eder. agrı giderici ve spazm çözücü özelligi vardır. lezzet verir, gevsemeye yardımcı olur.

  7) ussak makami:
  fecirden kusluk vaktine kadar ve günbatımında etkisi fazladır. beyaz balgam, gece ve disi baglantılı olup; persembe günü özellik gösterir.? kalp, ayak rahatsızlıkları, nikriz (damla) agrılarına faydalıdır. gülme, sevinç, kuvvet ve kahramanlık duyguları verir. çocukların bütün organlarını etkileyen kuru ve sıcak yellerde ve büyük erkeklerde görülen ayak agrılarına faydalıdır. derin ask ve mistik duyguların ifade vasıtasıdır.

  8) segah makami:
  kusluktan ikindiye kadar olan zamanda etkilidir. hararetten meydana gelen sismanlık, uykusuzluk, yüksek nabız, kalp, ciger ve kas rahatsızlıklarına faydalıdır. beyin nöronlarına etkisi vardır.

  9) saba makami:
  secaat, cesaret, kuvvet ve rahatlık verir. seher vaktinde daha etkilidir.

  10) neva makami:
  gece ve kusluktan ikindiye kadar olan zamanda etkisi fazladır. gögsün sag tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. üzüntüyü giderir ve lezzet verir. kötü fikirleri kovdugu, cesaret ve yigitlik verdigi, gönül sevinci olusturdugu ileri sürülür. kuvvet ve kahramanlık duyguları meydana getirir. akıl hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. bulug çagındaki kız çocuklarının kadın hastalıklarına tedavi etkisi vardır.

  3) turkiye'de ve avrupa'da cesitli muzikterapi merkezleri olan grup ayrica terapi amacli kullanilabilecek albumler de hazirlamistir.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük