Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. komunizm - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  komunizm

  1) marx'in proleterya devrimi'nden sonra gerceklesecegini soyledii suresi belirli olmayan proleterya diktataorlugu donemi ve arkasindan kurulacak olan sosyalist duzenin devami ve son asamasi olan sistem. devlet kavraminin ortadan kalktigi ve dogal duzenin tekrar gerceklestirilerek insani niteliklere sosyal anlamda kavusacagimiz var sayilan duzen. henuz dunya -marksist evrim cizgisinde- son iki asamayi goremedi. bu anlamda yeryuzunde somut ornegi olmayan ideoloji. devrim sonrasi sozkonusu zatin da ifade ettigi gibi, suresi muglak bir proleterya diktatorluklerini gorduk son yuzyilda. sanildiginin aksine digerlerinden kopuk ve ayrik dusunulemeyecek birseydir.

  2) temel ilkesi özel mülk diye bir seyin olamayacaginı ifade eden felsefe.

  3) kominizmin doğru yazılmışı

  4) basarisiz olmus fakat esitlige en cok onem veren bir yonetim seklidir.
  yillarca ulkemizde milletin ne oldugunu bilmeden korkutuldugu sistem.

  5) komunizm felsefesinin yaraticisi karl marx tir.ayrica bu kişi bu felsefeyi uc ana temel icerisinde toplamiştir..
  1-tanri yoktur..tanri sadece insanlarin ibadet etme icguduleri sonucunda beyinlerinde yaratmiş olduklari bir metadir.din afyondur..ibadet ile gecireceginiz zamani calişarak gecirin..
  2-kadin devlete aittir..devlet kadini istedigi sayida erkekle evlendirebilir ve bu evliliklerin sonucunda dogacak olan cocuklar gene devlete ait olacaktir..bu cocuklarin egitimini devlet ustlenir ve egitimlerinin sonucunda devlet adina caliştirir..
  3-kişilerin kendilerine ait ozel mulkleri olamaz..bir adet ev haricinde..

  işte komunizm bu kadarla sinirlidir aslinda..bu maddeler genişletilerek cok daha fazla alana yayilmiştir bu felsefe..fakat ozunde hic de uygulanasi bir felsefe degildir.insanlarin dinini ve inanişlarini etkileyen ve sifira indirgeyen hic bir felsefi duşunce insan yararina olamaz..bu munkun degildir..din toplumlarin vazgecilemez bir anlayiş bicimidir ki tum duzenler bu anlayiş biciminin uzerine kurulmuştur..tarihte komunizm felsefesini kendilerine yonetim şekli olarak secmiş olan devletlerin başina gelenleri hepimiz bilmekteyiz..ote yandan bu felsefenin kurucusu olan marx bile olumunden once almanyada bulunan gazetelerden birine vermiş oldugu roportajda "felsefe bana para kazandirmadi..şimdiki aklim olsa ticarete atilirdim" demiştir..elbette once okumak gerekir..

  6) http://www.atamizindeyiz.com/01/ata15.htm

  7) maalesef komunizm, bilgisiz kişilerin " insan bencildir o yüzden gomünizim momünizim hikaye " şeklinde abuk şekillerde sözlerine maruz kalır, bilinmesi gereken ilk başlık insanın kötü veya iyi yaratılışlı bir yapısının olmadığı, içinde yaşadığı düzene ayak uydurduğu ve toplumsal yapılanmaların bir genel geçerliliğinin olmadığıdır, insan diğer canlılar gibi varlığını güvenceye almak ve geliştirme çabasındadır, bu sebeble farklı şartlar altında farklı davranışlar gösteren insan, kimi zaman bencil kimi zaman paylaşımcı olabilmektedir, insanın en temel özelliği ise sosyal bir canlı olması ve varlığını sürdürmek için diğer insanlarla kolektivist ilişkiler içerisinde olması mecburiyeti ve gerekliliğidir, cahil kişilerin insanların bencil olduğu kararına varmasının sebebi ise kapitalizmdir, sorun ise yine insanda değil, ekonomik olarak toplumun kanını emenlerin kurduğu sistem olan kapitalizmde zor aygıtlarıyla bastırılmaları, düzen içinde yaşamalarına mahküm edilmeleridir, marx'ın yegane devrimci değerler biçtiği sınıf olan proletarya'ya düşen görev ise şartları değiştirmesidir, yani devrim yapmasıdır

  bu arada [ebkz]39049 [/ebkz]'ye ithafen komunizmde devlet aygıtı yoktur, kadın kimsenin malı değildir [ebkz]swh[/ebkz]

  8) komunizm herşeyden cok utopik bir rejimdir . bir felsefeden , bir fikir demetinden ziyade .
  bunun yani sira dunya uzerinde henuz uygulanamamiş bir rejimdir ayni sirada . herkez bok atmak icin
  gorduk rusyayi al bak kubaya gibi cehalet unsurlari iceren terimlerle karalamaya calismaktadir komunizmi .
  fakat henuz dunya uzerinde uygulanamamistir . degisen dunya koşullari uzerinde , gelişen teknoloji gibi tabiki oda kendini yenilemiştir .

  -nedir abi komunizm ?
  -haci evin araban olmuyo eşşek gibi calisiyorsun eşit para kazaniyosun ?

  gibi dusunulmektedir . oysa en belirgin ifade sekli: buz dolabin olabilir ama buz dolabi fabrikan olamazdir .

  ayrica komunizm sinirlarin kalkmasidirda . utopik rejim olarak adlandirilma sebepleri olmadi olmuyor ve olamayacak şeklinde duşunulmesindendir . cunku asla kapitalizmin yikilmayacagi dusunulmektedir . buyuk balik kucuk baligi yutar kucuk balik bitmezdir onlar icin .
  kisacasi komunizm i kapitalist bir dunya uzerinde uygulayamazsiniz yani dunya kapitalist ben kubayim komunizmle yonetiliyorum diye birşey yoktur . ya dunya komunist olur ya hic olmaz .
  kapitalizmin en aci evresine gecildikten bi kac yuz yil sonra uygulanilmak zorunda kalinacagi oldugunu dusundugum ideal devlet anlayişidir ayni zamanda .


  9) marksizm
  materyalizm
  diyalektik materyalizm

  10) demokrasi
  özgürlük
  hoşgörü gibi kavramlara yer bulunmayan ideoloji.doğruya doğru

  11) hicbir dünya ülkesinde basarılı olamamıs, geldigi ülkeleri felakete sürüklemiş yanlış sistem.

  12) paylasmak
  ozurgurluk

  13) doğru kullanıldığında bünye geneline rahatlık veren, aşırı dozaj da yanlış kullanıldığında felakete sürükleyen hede..

  14) günümüzde uygulanması ütopik hale gelmiş olan, gün geçtikçe ütopiklikten çıkıp hayale dönüşecek sistem. zaten komünizm ne kadar doğru uygulanırsa uygulansın hiç bir yerde hiç bir zaman kalıcı olamayacak gibi geliyor bana. fakat içindeki eşitlik, özgürlük, özellikle sosyal devlet anlayışıyla güçlü bir devlet oluşturulabilineceği kanısındayım.

  15) üretim ve dağıtım araçları üzerinde ortak mülkiyet; toplumsal sınıfların bulunmadığı (ortadan kaldırıldığı) ve üretim mallarının (ürün) herkesin ihtiyaçlarına göre dağıtımının gerçekleştirilebildiği ekonomik ve toplumsal yapı. her sınıflı toplum başka bir düzeni doğurur. kapitalizm de mezar kazıcısı olan proletarya tarafından yok edilip komünizme yerini bırakır.


  azı çoğu yoktur. sen istesen de istemesen de gelecektir. sınırlar kalkacak devletler gidecektir. misket bombalarının olmadığı bir dünyada tarih yeniden yazılmaya başlanacaktır.
  tarihsel materyalizm  16) özgürlük sınırlarının dışına çıkma durumu, diktatörlük rejiminin faşizm ile ayni anda uygulanabildiği devlet rejimi..
  emperyalizm
  kuba
  fidel castro
  che guavera
  deniz gezmis
  tkp

  17) dünyada pek az ülkenin kullanmiş olduğu siyasi ideoloji.

  18) dunyada daha once hic bir şekilde uygulanamamiş utopik rejimdir . (girişimler olmuştur komunizme dair lakin geciş donemi başarili olamamiştir . dolayisi ilede uygulanamamiştir .) kuba asla komunist rejimle yonetilen bir devlet statusunu almamiştir alamayacaktirda . bunun yani sira gulle devrim yaplmaz soylevinin paralelinde faşizmi birleştirme durumuda burda rastlanan bir durumdur . yanlişta sayilmaz . komunizmin icinde faşizm yoktur lakin gecis doneminde bunu gormeniz mumkundur .

  19) şimdi şöyle bir şeyler var

  adamın teki masayı temizlemek için eline bir bez alır ve sürekli siler ama masa aksine bir türlü temizlenmez.adam en sonunda bakar ki elinde ki bez kirli.komünizm işte o kirli bez gibidir.temizleyeyim derken batırır.

  nazıma hapishanede mahkumun teki gelir ve komünizm nedir diye sorar
  nazım:sok elini cebime orda ne var der
  adam:50 kuruş diye cevap verir
  nazım:yarısı senin işte komünizm budur der gözlerim yaşardı
  ertesi gün adam gelir ve elini nazımın cebine atıp parasının yarısını alır bu dünkine göre çok büyük bir paradır.nazım parayı zorla alır ve adam bombayı patlatır "demek ki komünizm 25 kuruşluk bir şeydir."

  iki adam kendi arasında konuşuyordu.
  -iki evin olsa birini bana verir misin?
  -tabi ki
  -ya iki araban
  -tabi yoldaş ayıp ettin
  -ya iki gömleğin olsa
  -hayır vermem
  -neden ki
  -çünkü iki gömleğim varda ondan.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük