Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hacova savasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hacova savasi

  1) eğri kalesi'nin fethinden sonra, osmanlı birlikleri ilerleyerek 15 ekim 1596 günü haçova'da avrupa ordusuyla karşılaştı. bu ordu da avusturya, alman, erdel, ıspanyol, fransız, çek ve leh kuvvetleri vardı.

  avusturya arşidükü maxmilien komutasındaki düşman kuvvetleri ile yapılan savaşta osmanlı birlikleri, düşman birliklerinin tüfek atışlarına maruz kaldı. cok sayida osmanli askeri oldu.

  ordu merkezinin ele geçirilip padişahın ayrıldığı haberi yayıldı. ancak bu gelişmelerden haberi olmayan akıncılar savaşa devam ediyordu. kazanılan haçova zaferi ile osmanlılara viyana yolu açıldı (26 ekim 1596).

  haçova savaşı'ndan sonra sultan üçüncü mehmed ıstanbul'a döndü. avusturya cephesi'ne satırcı mehmed paşa atanmıştı. tata kalesi'ni geri almayı başaran satırcı mehmed paşa, budin'in kuzeyindeki vaç bölgesinde düşman kuvvetleri karşısında başarılı olamadı. bu arada avusturya temsilcileri ile bir barış antlaşması yapılmaya çalışıldıysada, olumlu bir sonuç alınamadı. bir süre sonra avusturya kuvvetleri kanuni sultan süleyman zamanında fethedilen yanıkkale'yi (raab kalesi) ele geçirdiler (1598).

  2) 3 mehmed

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük