Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. oedipus - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  oedipus

  1) mitolojik kahramandır.kadmos'un soyundandır ve thebia kralıdır. kadmos'un soyunun laneti onunda peşini bırakmamıştır.

  2) bi de komplexi olucakttı bu meretin.oidipus komplexi

  3) oedipus kompleksi

  4) 'ayagı sismis' anlamina gelen isim..

  5) öyküsü su sekilde olan kahraman:

  thebai sehrinin kralı laios'un çocugu olmuyordu. kral apollon'a danısmaya gittiginde, apollon'un yanıtı ile sarsıldı. bir oglu olacak, ama bu çocuk ileride kendini öldürecek ve kraliçe (annesi) ile evlenecek ve herkes mutsuz olacaktı.

  bir sure sonra kraliçe hamile kalarak, bir erkek çocuk dünyaya getirmis. kral bu çocugu öldürtmek için emir vermis. kraliçe ise cellada onu bizzat öldürmemesini , uzak ve tenha bir yere bırakılarak ölmesine razı etmis. bunun üzerine cellat da bebegi ayagından agaca asmıs. yoldan gecen çobanlar çocugu kurtarmıslar.baska bir sehrin kralının emrindeki çobanlar bebegi saraya getirmisler.bu sehrin kraliçesinin de çocugu olmadıgından bu bebegi alıp, büyütmeye karar vermis. çocuk büyüyünce gerçek evlat olmadıgı söylenmis. oedipusa yunan mitolojisine göre tanrı apollon ona babasını öldürecegini söylemis. bu duruma engel olmak için ülkesinden kaçan oedipus yolda giderken çıkan bir kavga sonucu, bilmeden öz babası olan kral laios'u oldurmus. bu donemde oedipus yollardan gelip geceni bilmece sorarak,dogru yanıtı veremeyeni öldüren bir mitolojik yaratıgı öldürerek dogdugu kente kral ilan edilmis. bu kentte gerçek annesi oldugunu bilmeyerek ana- ogul evlenmisler ve dört çocukları olmus. bu duruma çok öfkelenen tanrılar, bu kent üzerine felaketler yagdırmıslar. müthis bir kuraklık ve kıtlık olusmus. kendine danısılan bir buyucu, sebebi yeni kralın öz babasını oldurup, annesiyle evlenmesine baglamıs. gerçegi büyük bir keder içinde ögrenen oedipus kendi gözlerini oymus. kenttekiler tarafından asagılanıp, gözden düsen oedipusa kendi çocukları da yüz cevirmis. bir zamanların kralı dilenci olarak hayatini sürdürürken , yanında sadece kızı antigone kalmıs (bu durum ebeveyn-çocuk baglılıgı,sevgi ve birliginin simgesi olmus.) oedipus un kendini terk eden çocukları ise felaketler içinde sefil bir sekilde ölmüsler.(bu da anne- babanın sevgisini , hayır duasını kazanmanın önemini yansıtmaktadır.)

  6) sophocles

  7) efsanenin baslangic kismi turk filmlerini andirmaktadir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük