Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. william shakespeare - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  william shakespeare

  1) 15. Yüzyilin ünlü edebiyatçilarindan Shapkespeare bugün bile ilgiyle izlenen, birçok eseri önemli klasikler arasinda sayilan bir Ingiliz yazardir

  Shakespeare'in insana özgü tüm duygulari, degerleri ve evrensel sayilan nitelikleri kahramanlari araciligiyla basarili bir sekilde aktarmistir

  Yarattigi tiplemeler, gerçekte de varolduklarini düsündürecek denli incelikle islenmistir.

  Shakespeare'in büyük tragedyalarinda, yasamin belirli bir dilimine gelinceye dek sahip olabildigi kimligin sinirlari disinda boyutlar arayan, aramaya itilen kisiler oyun içinde büyür ve ölür.

  Shakespeare eserlerinde, kiskançlik, kin, nefret, iktidar hirsi, ihanet, sanrilar ve öteki dünya üzerine konulari siklikla islemistir.

  2) othello

  3) hircin kiz

  4) shapkespeare tatlısını bulan kişi. yurdum insanı shapkespeare kelimesini tam telafuz edemediği için şekerpare şekerpare diye diye tatlının adını şekerpare tatlısına çevirmişlerdir.

  5) konularını tarihten alan yazar, antik düşünceyle ingiliz ruhunu ustaca birleştirmeyi başarmıştır.
  yazmış olduğu piyeslerde konunun güzelliği ve olgunluğu kadar kelime bolluğu geniş bilgi ve insan ruhunu yansıtan hareketlere yer verir.
  38 kadar piyesi var. en önemlileri; hamlet, otello, kral lir, romeo ve jülyet, jül sezar, venedik taciri.
  romeo ve juliet in yazarı
  ingiliz dili ve edebiyatı uzmanı tiyatrocu ve toplam 154 adet olan sonelerinin ilk 126 tanesini soylu bir genç için, kalan 28 tanesini de bir kadın için yazdığı söylenen, çoğu kişi tarafından gelmiş geçmiş en büyük oyun yazarı olarak değerlendirilen ingiliz yazar, şair.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük