Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. fahrenheit 9 11 - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  fahrenheit 9 11

  1) michael moore'un george w bush karşıtı belgesel filmi.

  bush’un, usame bin ladin’in ailesi de dahil, suudilerle olan ilişkilerini konu alan belgesel filmde, başkan bush’un 11 eylül saldırıları öncesi ve sonrasındaki politikaları eleştiriliyor, bush'la dalga geciliyor.

  film cannes film festivalinde gorucuye ciktigi ilk gun 20 dakika boyunca alkis almasiyla rekor kirmis.

  2) miramax film stüdyolarının kurucuları harvey and bob weinstein kardeşler, filmin haklarını walt disney'den şahsen satın alarak, amerikan sinemalarında gösterilmesinin önünü açmis.

  ''fahrenheit 9/11'', miramax tarafından finanse edilmesine rağmen, şirketin sahibi durumundaki walt disney, abd başkanı george w. bush'u irak savaşı konusunda suçladığı gerekçesiyle filmin dağıtılmasından çekilmişti. üç hafta süren pazarlıklardan sonra, weinstein kardeşler, yaklaşık 6 milyon dolar olduğu tahmin edilen film ile ilgili bugüne kadar yapılmış bütün harcamaları ödeyerek, filmin haklarını satın aldı.

  filmin önünde amerikan sinemalarında gösterilmesi için herhangi bir yasal engel kalmadığı belirtildi. sinemalarda şu anda çok sayıda film olduğu için ''fahrenheit 9/11''in gösteriminin yaz ortalarını bulacağı ifade ediliyor.

  amerikan kamuoyunda yarattığı tartışmalar ve cannes film festivali'ndeki başarısı nedeniyle dikkatleri üzerine çeken belgesel filmin, çizdiği ''bush'' portresiyle başkanın kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerindeki performansını olumsuz etkileyebileceği kaydediliyor.

  ''fahrenheit 9/11'' filminin, yine michael moore'un bir belgesel filmi olan ''benim cici silahım''a ait olan ''en fazla hasılat yapan belgesel film'' olma rekorunu da kırması bekleniyor. ''benim cici silahım'' 21,6 milyon dolarlık hasılat yapmıştı.

  http://www.nethaber.com/haber/haberler/0,1082,120225_7,00.html

  3) http://www.nethaber.com/haber/haberler/0,1082,122243_6,00.html

  4) gectigimiz haftasonu amerika'da gosterime giren belgesel, 3 milyon izleyici ile bulusup tarihe 'kisa surede en cok izlenen belgesel' olarak gecmistir.

  5) cannes film festivalinde en buyuk odul olan altin palmiyeyi kazanan belgesel.

  6) fahrenheit 451

  7) michael moore'un yönettiği, yine michael moore'un yazdığı "ahpab, ülkem nerede?" adlı kitaptakileri konu alan, altın palmiyeli belgesel film...

  8) bush aleyhtari kampanya maksadi tasimasi seklinde elestirilen film. iginç olan filmin türkiye galasinin habertürk te yoksa cnn miydi? canli olarak yayinlanip, memleketin entelektüelleriyle konuya iliskin ropörtajlar yapilmasiydi.
  ülke akp iktidarinin elinde, mikrofonlar kendi evindeki uygulamalari es geçip baskasini elestirmekle mesgul. acaba, biz yapamadik elinkiyle idare edelim, utancimizi böyle gizleyelim telasi, vicdani falan mi söz konusu? diye düsünüyor insan.

  9) amerika nınözellikle bushun kirli çamaşırlarını sergileyen film.
  bush un asker kacagı olması

  10) yaklaşan seçim öncesi demokratların en sağlam atağı.

  11) filmde amerika nin irak savasinda destek aldigi ve kurdugu sozde savas koalisyonu devletleri arasinda nedense israil, ingiltere, italya ulkelerinden bahsedilmiyor..sanki sansure ugramis..yakismadi michael moore efendiye..

  12) bush, ırak savaşı, suudi arabistan gibi bağlantıları görüntüler, belgeler ve görüşmeler eşliğinde yayınlayan en samimi belgesel filmlerden biri.. izleyiciyi yerinden hoplatabilme, bush a küfrettirme ben bunu bugün gördüm gibi yetileri de vardır, fark ettirmeden.
  bush karşıtı olmasıyla tepki çekse de, bazı yerlerde salladığı söylense de bush kadar sallamadığını bildiğimizden sorun olmayacağını düşündüğüm, duyduğum kadarıyla amerikalıları ağlatan, bush hakkında bir dakika olsun düşündürten bir filmmiş.
  hak ettiği noktada.. çok başarılı. mutlaka izlenesi.. cd sinin arşive katılası film..

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük