Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. 2 selim - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  2 selim

  1) sultan ıkinci selim 28 mayıs 1524'de ıstanbul'da doğdu. babası kanuni sultan süleyman, annesi hürrem sultan'dır. hürrem sultan slav kökenlidir.

  sarı selim olarak da anılan ii. selim, kütahya sancakbeyi iken aldığı, babası kanuni sultan süleyman'ın ölüm haberi üzerine ıstanbul'a gelerek, 30 eylül 1566 günü 42 yaşında iken tahta geçti. sarı selim daha önceki osmanlı sultanlarına göre silik ve zayıf bir hükümdardı.

  babasının saltanatı sırasında diğer kardeşleri şehzade bayezid ve şehzade mustafa'nın bertaraf edilmesiyle kolayca tahta geçen sultan ıkinci selim, adını aldığı dedesi yavuz sultan selim ve babası kanuni'ye göre oldukça silik bir idare sergilemiştir.

  devrin büyük devlet adamları sayesinde osmanlı devleti ihtişamını sürdürmüş, sokullu mehmet paşa gibi dirayetli ve tecrübeli vezirler hükümeti ayakta tutmuşlardır.

  sultan ıkinci selim'in kendisi hiç sefere çıkmamış ve liyakatli olmayan ali paşa'nın kaptan-ı deryalığında ınebahtı faciası yaşanmıştır. 8 yıl padişahlık yaptıktan sonra 15 aralık 1574 günü vefat etti. ayasofya'ya defnedildi. sultan ıkinci selim ıstanbul'da ölen ilk osmanlı padişahıdır.

  sultan ıkinci selim'in tahta çıktığı ilk yıllarda, bazı siyasi çekişmeler yaşandı. sokullu mehmet paşa bu çekişmelerden galip olarak ayrıldı ve 15 yıl sadrazamlık yaptı. sadrazamlık yaptığı bu dönemde devlet yönetimine ağırlığını koydu

  2) inebahti savasi
  sokullu mehmet pasa

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük