Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. fetret devri - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  fetret devri

  1) osmanli tarihinde, kardeslerin saltanat mücadelisi verdikleri ve 1413 yilina kadar devam eden karisikliklar dönemi diyebilecegimiz "fetret devri", yildirim bayezid'in timur'a esir dustugu ankara savasi sonrasinda baslar.

  yildirim bâyezid, ankara savasi'nda timur'a esir düstügü zaman en büyükleri süleyman olmak üzere isa, mehmed, musa, mustafa ve kasim adlarinda alti erkek çocuga sahipti. bunlardan besi babalari ile birlikte ankara savasi'na katilmislardi. kasim ise çok küçük oldugundan bursa'da kalmisti.

  süleyman çelebi, muharebenin kayb edildigini görünce babasinin emri üzerine vezir-i azam çandarlizâde ali pasa, murad pasa, yeniçeri agasi hasan aga ve subasi eyne bey ile birlikte yanindaki kuvvetlerle bursa'ya gelmis, buradan da küçük sehzade kasim'i alarak büyük zorluklarla rumeli'ye geçebilmisti. isa çelebi, muharebe meydanini terk ettikten sonra balikesir taraflarinda saklanmis, mehmet çelebi amasya'ya çekilmis, musa ve mustafa ise babalari ile birlikte esir düsmüslerdi.

  timur'un ankara savasindan sonraki gayesi, yildirim bâyezid tarafindan kurulmaya çalisilan anadolu birligini de parçalamakti. bu sebeple anadolu beylerine ait yerleri osmanlilardan atip tekrar eski sahiplerine verdi. geriye kalan osmanli ülkesini de bâyezid'in dört oglu arasinda paylastirmisti edirne'de bulunan emir süleyman'a rumeli'deki yerleri verip kendisine tabi oldugunu ifade eden hükümdarlik alâmeti olarak kemer, külah ve hil'at göndermistir. diger sehzadelerden isa çelebi balikesir ve bursa'da, mehmed çelebi amasya'da, musa çelebi ise isa'yi bursa'dan çekilmeye mecbur ederek bursa'da timur'un al damgasiyla hükümdar olmuslardi.

  ankara savasi'ndan sonra anadolu'da sekiz ay kadar kalan timur, uyguladigi siyasetin meyvelerini verdigini gördükten sonra doguya dönüp çin seferine çikarken arkasinda biraktigi anadolu'nun politik yapisi sultan 1 murad'in hükümdarligi sonundaki durumu andiriyordu. timur, bâyezid'in ele geçirdigi topraklari geri almisti. böylece sultan murad'in ankara'dan akdeniz'e açtigi osmanli koridoru kapanmis oluyordu.

  karamanoglu mehmed bey, anadolu'nun üçte birini kaplayan ve içlerinde hamidogullari ve germiyanogullari'nin topraklarinin dogu bölgeleri ile kayseri, isparta, antalya ve alaiyye gibi kentler bulunan büyük bir devletin basina getirilmisti. mehmet bey, osmanlilar da dahil olmak üzere bütün beyliklerin emiri olarak ilân edilmisti.

  timur'un, anadolu'da uyguladigi bu parçalama politikasi sonucunda osmanli ülkesi sehzadeler arasinda taksim edilmis, on bir sene süren ve tarihlerde osmanli devleti'nin parçalanmasindan dolayi "saltanatta ara" denilen ve kanli hadiselerle dolu bir devrin açilmasina, fetihlerin durmasina, istanbul imparatoru'nun türlü entrikalarla bu durumu körüklemesine sebep olmustu.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük