Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. nigbolu savasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  nigbolu savasi

  1) osmanlıların rumeli'deki faaliyetlerinin devam etmesi, akıncıların bosna'ya ve arnavutluk'a kadar ilerlemeleri nedeniyle macar kralı sigismund, papa'nın da desteğiyle başta fransız, ıngiliz ve alman kuvvetleri olmak üzere bütün avrupa ülkelerinin katılımıyla oluşan haçlı ordusu'nun başına geçti. bu ordu 1396 yılının mayıs ayında harekete geçti.

  bu ittifakın amacı beş yıldır kuşatma altında bulunan ıstanbul'u kurtarmaktı. haçlılar tuna kıyısındaki niğbolu kalesini kuşattılar. kale kumandanı doğan bey, yıldırım bayezid komutasındaki osmanlı ordusu yetişinceye kadar kaleyi savundu.

  1396 yılında niğbolu kalesi önlerinde çok kanlı çarpışmalar oldu. haçlılar, tarihe niğbolu savaşı olarak geçen bu çatışmada büyük bir bozguna uğradılar.

  savaş sonunda haçlıların aldığı yerler osmanlı devletine geçti. bulgar krallığı ortadan kaldırıldı
  macaristan içlerine doğru akınlar yapıldı. haçlı dünyası yarım yüzyıl osmanli üzerine yürümekten cekindi.
  bu savaştan sonra yıldırım bayezid'e abbasi halifesi tarafından "sultan-i iklim-i rum" yani "anadolu sultanı" ünvanı verildi.

  niğbolu savaşından sonra ıstanbul üçüncü defa kuşatıldı. daha önceden yapımına başlanmış olan anadoluhisarı bu kuşatma sırasında tamamlandı.

  güçlü bir deniz kuvveti ve büyük topların olmaması fethi engelliyordu. bu sebeple yıldırım bayezid, osmanli denizciliğini geliştirmeye çalıştı. yıldırım ıstanbul'u kuşatma altında tutarak, şehrin teslim olacağını düşünüyordu. ancak timur tehlikesi ortaya çıkınca, bizans'la bir antlaşma yapıldı ve kuşatma kaldırıldı. bu antlaşmayla, ıstanbul sirkeci'de bir cami, bir ıslam mahkemesi ve bir türk mahallesi kuruldu. yıllık haraç arttırıldı. aynı yıl yunanistan'a ve mora'ya sefer düzenlendi.

  1398 yılında karaman ülkesi ve karadeniz beylikleri fethedildi. bir yıl sonra da dulgadiroğulları beyliğine son verildi. yıldırım bayezid, ayrıca ıstanbul galata'da bulunan ceneviz kolonisi ile de savaştı.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük