Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. izel - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  izel

  1) tam adı ızel çeliköz olan sanatçı, 29 nisan 1969'da öğretmen bir ailenin çocuğu olarak yalova'da dünyaya geldi. birincilikle girdiği ıtü devlet konservatuarı, türk müziği bölümünde kemençe eğitimi aldı ve 1993 yılında mezun oldu. öğrenciliği sırasında 1991'de, ıtalya'da düzenlenen eurovision şarkı yarışması'na türkiye adına katıldı. öğrenimi sırasında para kazanmak için maksim gazinolarında kemençe çalıp, önemli assolistlere vokalistlik yapmaya başladı. daha sonra da çelik ile beraber barlarda ve kabarelerde programlar yaptı.

  ızel, müzikseverler tarafından asıl türk pop müziğini patlama zamanlarına denk gelen, ercan saatçi ve çelik erişçi ile kurdukları ızel-çelik-ercan grubu ile tanındı. üçlünün 1991'de çıkardığı "özledim" albümü, o yılın en çok satan çalışması oldu. daha sonra grup, çelik'in ayrılmasıyla ikili olarak kaldı ve ızel & ercan adıyla yayınladığı "ışte yeniden"le yoluna devam etti. ızel, 1993 senesinde "kuşadası altın güvercin müzik yarışması"nda birinci oldu. ıki yıl sonra da 1995'de ilk albümü "adak"ı çıkardı. albümdeki "hasretim" adlı parça neredeyse o yılın şarkısı oldu. mgd tarafından "yılın en ıyi kadın pop sanatçısı "ödülü ile beraber hürriyet altın kelebek ödülünü yine "en iyi kadın şarkıcı "sıfatı ile aldı.

  sanatçı, 1997 yılında mustafa sandal'ın müzik direktörlüğünü yaptığı "emanet" isimli albümüyle yeniden gündeme geldi. albümdeki özellikle sözü ve müziği çelik'e ait "kızımız olacaktı" adlı parça ve ızel'in güzel yorumu çok geniş bir kitlenin beğenisini topladı. 1999'da çıkan, içindeki "yok yere" adlı parçayla uzun süre konuşulan albümler arasında kalan "bir küçük aşk" ise 2000 yılında remixlenip ızel'in diğer hit şarkıları da eklenek yeniden yayınlandı. ızel, o yıl yine "en iyi kadın şarkıcı" ödülünün sahibi oldu.

  türkiye'nin en iyi kadın yorumculardan biri olarak kabul edilen ızel'in, "bebek" adlı albümü, 15 haziran 2001'de çıktı hayranlarının karşısına. 10 parçadan oluşan ızel'in bu albümündeki tüm şarkılarda altan çetin imzası yer aldı. sanatçı, "bebek" adlı albümünden iki yıl sonra da, 2003 yılının yaz aylarında "şak" adlı albümünü piyasaya sürdü.

  2) anlami turkce isimler ansiklopedisinde yazdigi gibi 'el izi' olmayan yahudi ismi..

  3) ne yaparsa yapsın yüzündeki delikleri kapatamayan,ne kadar uğraşırsa uğraşsın dans edemeyen ses sanatçısı

  4) en azından makyaj yapmadan dışarıya çıkmaması gereken kadın.

  5) kaçak işçi çalıştırmış olan şarkıcı.şöyle ki; "kime zarar" isimli şarkısına çekeceği klip için getirdiği rumen dansçıların pasaportları yokmuş.

  6) İzel, 1969 yılında yalova’da doğdu. İ.t.ü. devlet müzik konservatuarı’ndan mezun oldu, kemençe dalında eğitim aldı. okul ve cemiyet korolarında yer aldı. ülkemizi 1991 senesinde, İtalya’da düzenlenen eurovision şarkı yarışması’nda temsil etti. aynı yıl ercan saatçi ve çelik’le kurduğu İzel-çelik-ercan adlı toplulukla “özledim” isimli albümü çıkararak müzik dünyasına profesyonel olarak ilk adımını attı. daha sonra grup, ikili olarak İzel&ercan adıyla çıkardıkları “İşte yeniden”le yoluna devam etti. İzel, 1993 senesinde kuşadası altın güvercin müzik yarışması’nda da birincilik ödülünün sahibi oldu.
  müzik yaşamına solo çalışmalarla devam etme kararı alan İzel, 1995 yılında ilk albümünü çıkardı. “adak” adını taşıyan albüm, kendisine ‘yılın bayan sanatçısı’ ünvanını getirdi. prodüksüyonu aykut gürel ile ercan saatçi işbirliğiyle ortaya çıkan albüm, İzel’in solo kariyerine sağlam bir giriş yapmasını sağladı. albümün açılış parçası “hasretim” dönemin en çok dinlenen hitleri arasında yer aldı. albümün perde arkasında ise bendeniz, eda&metin özülkü, kenan doğulu, seden gürel ve yıldız tilbe gibi kendini kanıtlamış isimler yer aldı. “ah yandım” ve “yakışıklım” dönemin diğer hitleriydi. bu albümle beraber türkiye çapında solo konserler vermeye başladı İzel.
  İki yıllık sessizliğin ardından, 1997 yılında mustafa sandal’ın müzik direktörlüğünü yaptığı “emanet” isimli albümüyle ikinci baharını yaşadı. çalışmayla aynı ismi taşıyan parça, hem ilginç görütülerle bezeli klibi hem de melankolik yapısıyla müzikseverlerin gözdesi oldu. üç albümü içinde slow parçaların ağırlığıyla dikkati çeken “emanet”, söz ve müziği çelik’e ait “kızımız olacaktı” ve “eyvallah”la büyük beğeni kazandı.
  İzel’in hobileri arasında kitap okumak ve sinemaya gitmek başta geliyor. özellikle felsefe kitaplarına meraklı. bir söyleşisinde kendini kısaca şöyle anlatıyor: “tipik bir boğa burcuyum. haliyle son derece evcimenim. çünkü kendimi evimde son derece huzurlu, rahat ve özgür hissediyorum. sinemayı ve kitap okumayı çok seviyorum. hatta zaman zaman abartıp iki ay hiç evden çıkmadan kitap okuyabiliyorum. bir de oyunlar oynamayı çok severim: sessiz sinema vs… alışveriş ve kozmetiğe de çok meraklıyım. biraz çocukluk var içimde. çocukça şeyleri çok seviyorum. oyuncağa ise çok düşkünüm.”

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük