Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. zulfu livaneli - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  zulfu livaneli

  1) turkiye'nin yetistirdigi en buyuk sanatcilardan birisi.yazar, besteci, soz yazari, baglama ustasi.
  sarkilarinda halkin dusuncelerini oyle guzel dile getirmis, o kadar guzel anlatmis ki yillarca kitlelerin sesi olmus, milyonlarin sevgilisi olmustur.karli kayin ormani, yigidim aslanim, leylim ley, gunes topla benim icin, kan cicekleri, yangin yeri, boyledir bizim sevdamiz, odam kirectir benim, ozgurluk, merhaba, sevda degil, nefesim nefesine, daglara kustum, zor yillar gibi bircok muhtesem eserin soz yazari veya bestecisidir.
  nazim hikmet'in pek cok siirini bestelemistir.ozellikle bunlar yuzunden uzun yillar surgun hayati yasamistir.
  1997'de ankara'da 500000 kisinin atildigi turkiye'nin en genis katilimli konserini vermistir.

  2) bir dönem istanbul büyükşehir belediye başkan adayı olmuş adam.ancak kazanamamıştır

  3) istanbul büyükşehir belediye başkanlığını kazansaydı şimdi başımızdaki bu başbakan olmayacakti

  4) ayrica mutluluk adli ktabi da cok hos bir kitaptir. siddetle tavsiye edilir.

  5) bir kedi, bir adam, bir olum isimli bir kitabı da vardır.

  6) hormonlarinin olmadigini düşündüğüm, insan.. lamer

  7) kültür adamı; engin insan; aydın kişi... vatan gazetesinde yazmaktadır... kendisini fevkalade geliştirebilmiş; genel kültürüyle hayran kazanan üstad...

  8) film yönetmeni, yazar, besteci ve şarkıcı ömer zülfü livaneli 1946 yılında konya ilgın'da doğdu. sinemaya ilgisi özgün film müzikleri yapmakla başladı. başarılı müzik kariyerinde, "otobüs", "hazal", "yılanı öldürseler", "yol", "sürü" ve "şirin'in düğünü" gibi filmler dahil onbeşten fazla sinema filmi için müzik besteledi. müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı. eserleri john baez, maria farandouri gibi sanatçılar tarafından yorumlandı.
  livaneli, bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti; "yer demir gök bakır (1987)", "sis (1989)" ve "şahmeran (1993)". valencia film festivali'nde "altın palmiye" ve 1989'da montpelier film festivali'nde "altın antigone" ödülüne layık görüldü. "sis", "en İyi avrupa film ödülü"ne aday gösterildi.
  filmleri türkiye, fransa, almanya, İsviçre, abd ve japonya'da gösterime girdi ve bbc, wdr, İspanya, kanada ve japon televizyonları gibi bir çok televizyon şirketine satıldı.
  ekim 1986'da cengiz aytmatov'un daveti üzerine federico major, yaşar kemal, arthur miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı kırgızistan ve daha sonra wengen, granada ve mexico city'de toplanan issyk - kul forumu'nda yer aldı.
  livaneli; elia kazan, jack lang, vanessa redgrave, arthur miller, mikhail gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulunmuştur. kaynak internet

  9) karakter olarak sevmesemde sesine bestelerine ayni zamanda şarkilarina hasta oldugum şahsiyet her ne kadar ideolojik sapmaya ugrasada halen bir numaradir .

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük