Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. pluto - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  pluto

  1) gunes sisteminin 9. yani son gezegeni olan pluto, ayrica sistemimizin en kucuk gezegenidir. hatta uydumuz ay'dan bile daha küçüktür. neptün'ün keşfinden kısa bir süre sonra kafalarda baıka bir gezegen daha olabilir mi soruları belirmeye başlamıştı. 1877 yılında tekrardan başlayan gezegen araştırmasının sonucuna ancak 18 şubat 1930 yılında clyde w. tombaugh'un gözlemiyle varıldı. gerçektende güneş sisteminin son üyeside keşfedilmişti. şimdi ise bu gezegeni isimlendirmek kalmıştı. ısim olarak birçok öneri vardı ancak 11 yaşındaki ıngiliz venetia burney'in plüto ismini önermesiyle bu sorunda sona ermiş oldu. plüto(pluto); jüpiter, neptün ve juno'nun erkek kardeşi, satürn'ün ise üçüncü oğlu olup istediği zaman kendini görünmez yapabilen yeraltinin yunan tanrısıydı.

  şimdi birazda plüto hakkında genel bilgilere değinelim. çapi 2323 km'dir. burdan dünya'nın çapının, plütonun çapının 5,5 kati olduğunu hesaplayabiliriz. kütleside dünya'nın kütlesinin 0,002 katıdır. yüzey sıcaklığı ise -235 ile -210 derece arasındadır.

  kendi etrafındaki dönüş yani eksenel dönme süresi 6 gün 9 saattir. güneş etrafındaki dolanımını ise 248 yılda bir tamamlar. güneş'ten olan uzaklığı 5998,5 milyon kilometredir(= 5 998 500 000 km). bu uzaklığı eğer dünya'nın güneş'e olan uzaklığıyla kıyaslıcak olursak, sonuçta plüton'un dünya'dan 39,5 kez daha fazla uzakta olduğunu bulabiliriz.

  bir de yerçekimine bakalım. plüto'da yerçekimi oldukça azdır. gene bir kıyaslama yapıcak olursak dünya'daki ağırlık plüto'daki ağırlığın 15 katı olduğunu görürüz. yani dünya'daki ağırlığı 100 kg olan bir cisim plüto'da yaklaşık olarak 6.7 kg gelicektir.

  plüto'nun dönme ekseninin 122 derece olduğu saptanmıştır. bu yönüylede en çok uranüs'e benzerlik gösterir. böylesi bir garipliğe birde neptün yörüngesi ile yaptığı 17 derecelik açı şaşkınlık yaratıcıdır. 248 yılda bir neptün'ün yörüngesinin içine girip 20 yil orada kalır. bu zaman içinde plüto güneş'e neptün'den daha yakındır.

  yoğunluğu suyunkinin 2 katından biraz fazladır. yüzeyi metan buzuyla ve biraz da nitrojen buzuyla kaplıdır. plüto'nun büyük olasılıkla esas olarak nitrojenden ve biraz da karbon monoksitten oluşan, kalın ama aynı zamanda seyrek bir atmosferi vardır. ancak bu atmosfer güneş etrafındaki dolanımı süresince sabit kalmıyo olabilir. kesin bilgilere sahip olmasakta uzaklığı gittikçe artıcak olan plüto'nun atmosferi yüzey üzerinde donacağını söylemek oldukça mantıklı gözüküyor.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük